Orange County Basketball Camps, Club Teams, Leagues, Tournaments, Training Fall Kickoff Tournament Schedule 2017
9-25-2014

Fall Hoopfest 2014

Fall Hoopfest Tournament 2014

September 20-21, 2014
1500 South Anaheim Boulevard
Anaheim, CA 92805

Please select the games you would like to see from the menu in the top right corner.

You can click on your team name in the pools for individual schedules.

@OpenGymPremier: Follow on Twitter and Instagram for tournament updates
#OGPHOOPFEST: Share your pictures and tweets with this hashtag.

@OPENGYMPREMIER
#OGPHOOPFEST

9U Gold - 3rd Grade

Pool AWLR

03
Pool AGold
21
Pool AGold
12
Pool AGold
30
Pool AGold
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
A1
Jr. Hoops31
California Basketball Group13
11:00 AM
A1
SGV 3 Blue37
California Basketball Group6
11:00 AM
A2
Jr. Hoops17
Pro Skills19
1:00 PM
A1
Pro Skills29
SGV 3 Blue17
9:00 AM
A1
Jr. Hoops20
SGV 3 Blue21
9:00 AM
A2
Pro Skills47
California Basketball Group8
11:00 AM
A1
A2 SGV 3 Blue14
A1 Pro Skills24

9U Silver - 3rd Grade

Pool AWLR

11
Pool ASilver
02
Pool ASilver
20
Pool ASilver
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
2:00 PM
A1
ESP Stars 8U34
Blueprint Basketball10
4:00 PM
A1
Blueprint Basketball8
Open Gym Premier Black22
6:00 PM
A1
ESP Stars 8U31
Open Gym Premier Black24
12:00 PM
A1
A3 Blueprint Basketball15
A2 Open Gym Premier Black16
2:00 PM
A1
Winner A2/A3 Open Gym Premier Black22
A1 ESP Stars 8U21

10U Silver - 4th Grade

Pool AWLR

03
Pool ASilver
21
Pool ASilver
12
Pool ASilver
30
Pool ASilver

Pool BWLR

20
Pool BSilver
02
Pool BSilver
11
Pool BSilver
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
A2
Baldwin Hills Elite24
I Am Rockfish13
11:00 AM
A4
NLBC42
I Am Rockfish30
12:00 PM
A1
Baldwin Hills Elite24
SGV 4 Blue33
2:00 PM
A2
NLBC17
SGV 4 Blue40
2:00 PM
A4
Open Gym Premier Black13
Jr. Hoops40
4:00 PM
A2
Jr. Hoops37
Team Dojo 9U17
6:00 PM
A2
Open Gym Premier Black15
Team Dojo 9U25
2:00 PM
A2
I Am Rockfish19
SGV 4 Blue36
2:00 PM
A4
NLBC17
Baldwin Hills Elite16
4:00 PM
A1
B3 Open Gym Premier Black16
A3 Baldwin Hills Elite21
4:00 PM
A2
B2 Team Dojo 9U33
A2 NLBC10
4:00 PM
A4
B1 Jr. Hoops41
A1 SGV 4 Blue25

11U Gold - 5th Grade

Pool AWLR

21
Pool AGold
21
Pool AGold
12
Pool AGold
12
Pool AGold
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
10:00 AM
A1
Jr. Hoops22
Open Gym Premier Elite21
11:00 AM
B1
California Basketball Group33
SGV 5 Blue25
12:00 PM
A2
California Basketball Group29
Open Gym Premier Elite32
1:00 PM
A2
Jr. Hoops27
SGV 5 Blue52
9:00 AM
A4
Open Gym Premier Elite32
SGV 5 Blue36
9:00 AM
B1
California Basketball Group21
Jr. Hoops31
11:00 AM
A2
A2 Jr. Hoops34
A1 SGV 5 Blue36

11U Silver - 5th Grade

Pool AWLR

11
Pool ASilver
11
Pool ASilver
11
Pool ASilver

Pool BWLR

02
Pool BSilver
11
Pool BSilver
20
Pool BSilver
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
1:00 PM
A4
NLP22
Open Gym Premier Orange19
2:00 PM
B1
SNU Showtime34
JW Basketball21
3:00 PM
A1
NLP25
NLBC27
4:00 PM
A4
San Diego Sabers Black56
SNU Showtime19
5:00 PM
A1
NLBC21
Open Gym Premier Orange30
6:00 PM
A4
San Diego Sabers Black44
JW Basketball19
10:00 AM
A1
B2 SNU Showtime40
A1 Open Gym Premier Orange23
10:00 AM
A2
A2 NLP29
B1 San Diego Sabers Black41
11:00 AM
A4
B3 JW Basketball40
A3 NLBC26
12:00 PM
A2
Winner B1/A2 San Diego Sabers Black46
Winner A1/B2 SNU Showtime29

11U Bronze - 5th Grade

Pool AWLR

02
Pool ABronze
20
Pool ABronze
11
Pool ABronze

Pool BWLR

02
Pool BBronze
11
Pool BBronze
20
Pool BBronze
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
A4
I Am Rockfish28
South Coast36
11:00 AM
B2
Open Gym Premier Blue30
I Am Rockfish15
1:00 PM
B1
South Coast46
Open Gym Premier Blue26
2:00 PM
B2
Triple Threat14
Open Gym Premier Black17
4:00 PM
B1
Triple Threat15
AFB Academy of Future Ballers 10U33
6:00 PM
B1
Open Gym Premier Black25
AFB Academy of Future Ballers 10U14
10:00 AM
A4
B2 AFB Academy of Future Ballers 10U36
A1 South Coast42
10:00 AM
B1
A2 Open Gym Premier Blue35
B1 Open Gym Premier Black21
11:00 AM
B1
B3 Triple Threat18
A3 I Am Rockfish26
12:00 PM
A4
Winner B1/A2 South Coast37
Winner A1/B2 Open Gym Premier Blue21

12U Gold - 6th Grade

Pool AWLR

12
Pool AGold
21
Pool AGold
03
Pool AGold
30
Pool AGold

Pool BWLR

20
Pool BGold
02
Pool BGold
11
Pool BGold
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
B1
SGV 6 Blue47
I Am Rockfish24
9:00 AM
B2
NLBC27
San Diego Sabers White36
11:00 AM
B4
NLBC18
SGV 6 Blue41
1:00 PM
B2
Earl Watson Elite Silver38
Open Gym Premier Elite37
2:00 PM
B4
I Am Rockfish15
San Diego Sabers White46
3:00 PM
A2
Open Gym Premier Elite43
Game Time Elite50
5:00 PM
A2
Game Time Elite65
Earl Watson Elite Silver46
9:00 AM
B2
San Diego Sabers White32
SGV 6 Blue23
9:00 AM
B4
NLBC35
I Am Rockfish41
11:00 AM
B2
B3 Open Gym Premier Elite27
A3 I Am Rockfish29
12:00 PM
B1
B2 Earl Watson Elite Silver25
A1 San Diego Sabers White37
12:00 PM
B2
A2 SGV 6 Blue49
B1 Game Time Elite41
2:00 PM
B1
Winner B1/A2 SGV 6 Blue28
Winner A1/B2 San Diego Sabers White26

12U Silver 1 - 6th Grade

Pool AWLR

30
Pool ASilver
12
Pool ASilver
12
Pool ASilver
12
Pool ASilver

Pool BWLR

20
Pool BSilver
02
Pool BSilver
11
Pool BSilver
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
11:00 AM
C1
Pro Skills23
I-10 Celtics 202254
1:00 PM
B4
CBC Wolfpack43
I-10 Celtics 202245
3:00 PM
A4
Fastbreak Sports17
Open Gym Premier Black23
3:00 PM
B1
CBC Wolfpack85
Pro Skills37
4:00 PM
B2
NLP16
Van Ness Stars3
6:00 PM
B2
NLP25
Open Gym Premier Black29
7:00 PM
A1
Fastbreak Sports21
Van Ness Stars27
10:00 AM
B2
Open Gym Premier Black33
Van Ness Stars25
10:00 AM
B4
NLP23
Fastbreak Sports29
12:00 PM
B4
B2 CBC Wolfpack39
A1 Open Gym Premier Black10
12:00 PM
C1
A2 NLP14
B1 I-10 Celtics 202244
1:00 PM
A1
B3 Pro Skills29
A3 Fastbreak Sports28
3:00 PM
A1
Winner B1/A2 I-10 Celtics 202253
Winner A1/B2 CBC Wolfpack46

12U Silver 2 - 6th Grade

Pool AWLR

11
Pool ABronze
20
Pool ABronze
02
Pool ABronze

Pool BWLR

20
Pool BBronze
11
Pool BBronze
02
Pool BBronze
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
B4
Open Gym Premier Blue13
Jr. Hoops66
11:00 AM
C2
Spyder Surf Blue23
Jr. Hoops51
1:00 PM
C1
Open Gym Premier Blue18
Spyder Surf Blue35
2:00 PM
C1
NLBC Green24
Baldwin Hills Elite36
4:00 PM
B4
NLBC Green29
Kings Basketball Academy41
6:00 PM
B4
Kings Basketball Academy35
Baldwin Hills Elite38
11:00 AM
B4
B2 Spyder Surf Blue16
A1 Baldwin Hills Elite47
11:00 AM
C1
A2 Kings Basketball Academy32
B1 Jr. Hoops37
1:00 PM
A2
B3 Open Gym Premier Blue18
A3 NLBC Green43
1:00 PM
A4
Winner B1/A2 Jr. Hoops46
Winner A1/B2 Baldwin Hills Elite32

13U Gold - 7th Grade

Pool AWLR

12
Pool AGold
30
Pool AGold
03
Pool AGold
11
Pool AGold

Pool BWLR

30
Pool BGold
12
Pool BGold
03
Pool BGold
21
Pool BGold
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
C1
Jr. Hoops Blue22
San Diego Select44
10:00 AM
A2
Earl Watson Elite Silver57
Manhattan Beach Spartans21
11:00 AM
C4
I Am Rockfish57
Manhattan Beach Spartans35
11:00 AM
D1
Earl Watson Elite Black14
San Diego Select105
12:00 PM
A4
San Pedro Knights27
Jr. Hoops Blue39
1:00 PM
C2
Baldwin Hills Elite37
I Am Rockfish41
2:00 PM
C2
San Pedro Knights63
Earl Watson Elite Black26
3:00 PM
B2
Baldwin Hills Elite34
Earl Watson Elite Silver73
10:00 AM
C1
Earl Watson Elite Silver45
I Am Rockfish52
10:00 AM
C2
San Pedro Knights31
San Diego Select38
11:00 AM
C2
Manhattan Beach Spartans58
Baldwin Hills Elite59
11:00 AM
C4
JR. Hoops Blue69
Earl Watson Elite Black34
1:00 PM
B1
B2 Earl Watson Elite Silver28
A1 San Diego Select51
1:00 PM
B2
A2 Jr. Hoops Blue40
B1 I Am Rockfish37
3:00 PM
A2
Winner B1/A2 San Diego Select47
Winner A1/B2 Jr. Hoops Blue25

13U Silver - 7th Grade

Pool AWLR

21
Pool ASilver
30
Pool ASilver
12
Pool ASilver
03
Pool ASilver

Pool BWLR

30
Pool BSilver
21
Pool BSilver
03
Pool BSilver
12
Pool BSilver
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
10:00 AM
B1
Triple Threat32
NLP44
10:00 AM
A4
Fastbreak Sports32
Burbank Raptors41
12:00 PM
B1
NLP40
I-10 Celtics 202157
12:00 PM
B2
Fastbreak Sports32
Jr. Hoops White59
12:00 PM
B4
Blueprint Basketball21
Triple Threat32
2:00 PM
C4
Burbank Raptors44
Open Gym Premier Black42
4:00 PM
C1
Blueprint Basketball32
I-10 Celtics 202172
4:00 PM
C2
Open Gym Premier Black19
Jr. Hoops White33
9:00 AM
C1
Blueprint Basketball25
NLP30
9:00 AM
C2
Triple Threat32
I-10 Celtics 202166
9:00 AM
C4
Open Gym Premier Black30
Fastbreak Sports36
11:00 AM
D1
Burbank Raptors32
Jr. Hoops White45
1:00 PM
B4
B2 Burbank Raptors41
A1 I-10 Celtics 202156
1:00 PM
C1
A2 NLP34
B1 Jr. Hoops White48
4:00 PM
B1
Winner B1/A2 Jr. Hoops White35
Winner A1/B2 I-10 Celtics 202152

13U Bronze - 7th Grade

Pool AWLR

30
Pool ABronze
21
Pool ABronze
03
Pool ABronze
12
Pool ABronze
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
12:00 PM
C1
Open Gym Premier Blue12
I Am Rockfish39
3:00 PM
B4
Arcadia20
I Am Rockfish40
4:00 PM
C4
Open Gym Premier Blue10
SGV 7 Blue41
6:00 PM
C1
Arcadia19
SGV 7 Blue44
12:00 PM
C2
SGV 7 Blue35
I Am Rockfish32
12:00 PM
C4
Open Gym Premier Blue25
Arcadia35
2:00 PM
B2
A2 I Am Rockfish36
A1 SGV 7 Blue39

14U Gold - 8th Grade

Pool AWLR

02
Pool AGold
00
Pool AGold
11
Pool AGold

Pool BWLR

11
Pool BGold
02
Pool BGold
20
Pool BGold

Pool CWLR

20
Pool CGold
11
Pool CGold
02
Pool CGold

Pool DWLR

02
Pool DGold
20
Pool DGold
11
Pool DGold
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
C2
SD Next Generation32
NLBC Black56
9:00 AM
C4
OC Tribe21
San Pedro Knights45
11:00 AM
D2
Earl Watson Elite Black37
NLBC Black23
11:00 AM
D4
Kings Basketball Academy Black39
San Pedro Knights56
1:00 PM
C4
SD Next Generation35
Earl Watson Elite Black45
1:00 PM
D1
Team Dojo33
Blueprint Basketball26
1:00 PM
D2
Kings Basketball Academy Black40
OC Tribe35
2:00 PM
D2
Invitation Only 44
I Am Rockfish33
3:00 PM
C1
Invitation Only 57
Open Gym Premier Platinum A50
3:00 PM
C2
Blueprint Basketball55
Open Gym Premier YL39
5:00 PM
A4
Team Dojo36
Open Gym Premier YL11
5:00 PM
B1
I Am Rockfish34
Open Gym Premier Platinum A69
9:00 AM
D1
B2 Blueprint Basketball40
A1 Invitation Only51
9:00 AM
D2
A2 Open Gym Premier Platinum A37
B1 Team Dojo56
11:00 AM
D2
D2 NLBC Black38
C1 San Pedro Knights42
11:00 AM
D4
C2 Kings Basketball Academy Black25
D1 Earl Watson Elite Black46
12:00 PM
D1
B3 Open Gym Premier YL28
A3 I Am Rockfish37
12:00 PM
D2
D3 SD Next Generation45
C3 OC Tribe 47
1:00 PM
C2
Winner B1/A2 Team Dojo50
Winner A1/B2 Invitation Only49
1:00 PM
C4
Winner D1/C2 Earl Watson Elite Black38
Winner C1/D2 San Pedro Knights31
3:00 PM
A4
Winner C1/D2 vs. D1/C2 Earl Watson Elite Black36
Winner A1/B2 vs. B1/A2 Team Dojo43

14U Silver - 8th Grade

Pool AWLR

11
Pool ASilver
11
Pool ASilver
11
Pool ASilver

Pool BWLR

20
Pool BSilver
11
Pool BSilver
02
Pool BSilver

Pool CWLR

12
Pool CSilver
30
Pool CSilver
03
Pool CSilver
11
Pool CSilver

Pool DWLR

12
Pool DSilver
20
Pool DSilver
21
Pool DSilver
01
Pool DSilver
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
10:00 AM
B2
La Mirada ACR43
323 Hoops45
10:00 AM
B4
Yorba Linda Pumas48
ELA Elite50
10:00 AM
C1
Open Gym Premier Black28
JW Basketball32
10:00 AM
C2
Burbank Raptors Red48
AVAC23
12:00 PM
C2
And1 Academy45
I Am Rockfish44
12:00 PM
C4
Fastbreak Sports A35
Yorba Linda Pumas41
12:00 PM
D1
AVAC33
JW Basketball 51
12:00 PM
D2
323 Hoops50
Fastbreak Sports B38
12:00 PM
D4
Open Gym Premier Black33
Burbank Raptors Red36
12:00 PM
E1
La Mirada ACR22
Julius V. Elite 2020 Stars102
2:00 PM
D4
Triple Threat24
I Am Rockfish29
2:00 PM
E1
ELA Elite56
Fastbreak Sports A43
3:00 PM
C4
Julius V. Elite 2020 Stars64
Fastbreak Sports B27
4:00 PM
D1
Triple Threat48
And1 Academy43
9:00 AM
D4
Burbank Raptors Red43
JW Basketball27
9:00 AM
E1
AVAC28
Open Gym Premier Black34
10:00 AM
C4
LA Mirada ACR31
Fastbreak Sports B34
11:00 AM
E1
Julius V Elite 2020 Stars48
323 Hoops32
12:00 PM
D4
B2 Yorba Linda Pumas37
A1 I Am Rockfish31
12:00 PM
E1
A2 Triple Threat39
B1 ELA Elite 44
12:00 PM
F1
B3 Fastbreak Sports A35
A3 And1 Academy36
2:00 PM
B4
D1 Julius V. Elite 2020 Stars53
C1 Burbank Raptors Red45
2:00 PM
C1
Winner B1/A2 ELA Elite39
Winner A1/B2 Yorba Linda Pumas52
4:00 PM
B2
Winner A1/B2 vs. B1/A2 Yorba Linda Pumas56
Winner C1/D1 Julius V. Elite 2020 Stars66

14U Bronze - 8th Grade

Pool AWLR

11
Pool ABronze
00
Pool ABronze
20
Pool ABronze

Pool BWLR

11
Pool BBronze
02
Pool BBronze
20
Pool BBronze
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
10:00 AM
C4
I Am Rockfish21
Open Gym Premier Platinum B22
10:00 AM
D1
Kaba Red Warriors19
NLP64
12:00 PM
F1
Kings Basketball Academy23
I Am Rockfish41
1:00 PM
D4
Kaba Red Warriors23
Open Gym Premier Blue26
2:00 PM
F1
Open Gym Premier Platinum B52
Kings Basketball Academy43
2:00 PM
F1
NLP44
Open Gym Premier Blue22
10:00 AM
D1
B2 Open Gym Premier Blue13
A1 Open Gym Premier Platinum B47
10:00 AM
D2
A2 I Am Rockfish38
B1 NLP31
11:00 AM
F1
B3 Kaba Red Warriors18
A3 Kings Basketball Academy White44
12:00 PM
F2
Winner B1/A2 I Am Rockfish36
Winner A1/B2 Open Gym Premier Platinum B43

15U Gold

Pool AWLR

12
Pool AGold
30
Pool AGold
21
Pool AGold
02
Pool AGold

Pool BWLR

02
Pool BGold
20
Pool BGold
11
Pool BGold
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
D1
La Mirada ACR33
Earl Watson Elite 14U Silver80
11:00 AM
E1
Earl Watson Elite 14U Silver42
Open Gym Premier Platinum45
1:00 PM
E1
La Mirada ACR38
Open Gym Premier Platinum78
3:00 PM
D1
Walnut Black Mambas37
RC Bulls Black 14U56
3:00 PM
D2
I Am Rockfish41
Open Gym Premier 14U Elite38
5:00 PM
B2
Open Gym Premier 14U Elite35
RC Bulls Black 14U61
7:00 PM
A2
I Am Rockfish41
Walnut Black Mambas35
1:00 PM
D1
I Am Rockfish33
RC Bulls Black 14U40
1:00 PM
D2
Walnut Black Mambas46
Open Gym Premier Elite 14U44
3:00 PM
B1
B2 Earl Watson Elite 14U Silver51
A1 RC Bulls Black 14U42
3:00 PM
B2
A2 I Am Rockfish30
B1 Open Gym Premier Platinum 15U35
4:00 PM
B4
B3 La Mirada ACR44
A3 Walnut Black Mambas 63
5:00 PM
A1
Winner B1/A2 Open Gym Premier Platinum 15U40
Winner A1/B2 Earl Watson Elite 14U Silver37

15U Silver

Pool AWLR

21
Pool ASilver
30
Pool ASilver
12
Pool ASilver
03
Pool ASilver
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
5:00 PM
B4
Arcadia26
NLP41
5:00 PM
C1
SD Next Generation49
Open Gym Premier Black25
7:00 PM
A4
Open Gym Premier Black33
NLP42
7:00 PM
B1
SD Next Generation66
Arcadia35
10:00 AM
D4
Open Gym Premier Black65
Arcadia43
11:00 AM
F2
NLP29
SD Next Generation56
2:00 PM
C2
A2 NLP36
A1 SD Next Generation49

Varsity

Pool AWLR

21
Pool A
30
Pool A
03
Pool A
12
Pool A

Pool BWLR

12
Pool B
12
Pool B
02
Pool B
30
Pool B
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
10:00 AM
D2
Open Gym Premier Black40
SD Next Generation36
10:00 AM
D4
AVAC95
OC Tribe49
1:00 PM
F1
AVAC60
Yorba Linda Pumas52
1:00 PM
F2
CABC70
LA Mirada ACR60
2:00 PM
F2
OC Tribe49
Wildomar Rebels37
3:00 PM
D4
LA Mirada ACR54
SD Next Generation57
3:00 PM
E1
CABC56
Open Gym Premier Black40
4:00 PM
D2
Yorba Linda Pumas68
Wildomar Rebels22
10:00 AM
E1
AVAC59
Wildomar Rebels26
10:00 AM
F1
Yorba Linda Pumas56
OC Tribe42
1:00 PM
D4
CABC78
SD Next Generation37
1:00 PM
E1
La Mirada ACR49
Open Gym Premier Black42
3:00 PM
B4
B1 CABC52
A1 AVAC60

TOP