Orange County Basketball Camps, Club Teams, Leagues, Tournaments, Training
9-28-2013

Hoopfest 2013

September 21 - 22, 2013
1500 South Anaheim Boulevard
Anaheim, CA 92805
Please use the blue 'Page Navigation' button to jump to the games you would like to view.

8U - 2nd Grade

Tiger Aces
Pool A
Pro Skills
Pool A
Burbank Raptors
Pool A
SGV Blue 2
Pool A
Jr Hoops
Pool A
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
10:00 AM
A1
SGV Blue 245
Burbank Raptors17
11:00 AM
A1
Pro Skills35
Tiger Aces6
12:00 PM
A1
SGV Blue 230
Jr. Hoops21
1:00 PM
A1
Burbank Raptors29
Tiger Aces8
3:00 PM
A1
Pro Skills24
Jr. Hoops21
9:00 AM
A1
Pro Skills19
SGV Blue 224
10:00 AM
A1
Tiger Aces10
Jr. Hoops25
12:00 PM
A1
Burbank Raptors18
Pro Skills31
1:00 PM
A1
SGV Blue 244
Tiger Aces4
2:00 PM
A1
Jr. Hoops26
Burbank Raptors3
4:00 PM
A1
#2 Pro Skills14
#1 SGV Blue 220Championship

9U - 3rd Grade

Yorba Linda Stampede
Pool A
Open Gym
Pool A
Team Dojo
Pool A
SGV Blue
Pool A
OC Raptors
Pool A
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
12:00 PM
A2
Team Dojo34
SGV Blue 10
2:00 PM
A1
Yorba Linda Stampede39
OC Raptors21
2:00 PM
A2
Open Gym23
SGV Blue22
4:00 PM
A1
Yorba Linda Stampede21
Team Dojo25
5:00 PM
A1
Open Gym21
OC Raptors18
11:00 AM
A1
Yorba Linda Stampede32
SGV Blue12
12:00 PM
A2
OC Raptors10
Team Dojo39
12:00 PM
B1
Open Gym0
Yorba Linda Stampede2
1:00 PM
A2
OC Raptors13
SGV Blue24
2:00 PM
A2
Team Dojo35
Open Gym14
4:00 PM
A2
#2 Yorba Linda Stampede 35
#1 Team Dojo20Championship

10U - 4th Grade

Bakersfield Elite
Pool A
Jr. Hoops
Pool A
OC Premier
Pool A
Slam N Jam
Pool A
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
A1
OC Premier29
Slam N Jam13
11:00 AM
A2
Bakersfield Elite36
Slam N Jam11
11:00 AM
B1
OC Premier25
Jr. Hoops28
1:00 PM
A2
Bakersfield Elite28
Jr. Hoops24
9:00 AM
A2
Bakersfield Elite18
OC Premier24
11:00 AM
A2
Slam N Jam30
Jr. Hoops35
1:00 PM
B1
#2 Bakersfield Elite29
#1 OC Premier32Championship

11U Bronze - 5th Grade

Van Ness Stars
Pool A
Open Gym Blue
Pool A
Burbank Raptors 11U Red
Pool A
323 Hoops
Pool A
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
10:00 AM
B1
Open Gym Blue28
Van Ness Stars36
12:00 PM
B2
Van Ness Stars32
Burbank Raptors18
2:00 PM
B2
Burbank Raptors17
323 Hoops32
4:00 PM
B2
323 Hoops26
Open Gym Blue29
9:00 AM
B2
Burbank Raptors42
Open Gym Blue19
9:00 AM
C1
Van Ness Stars38
323 Hoops28
11:00 AM
B2
#2 Burbank Raptors30
#1 Van Ness Stars37Championship

11U Silver - 5th Grade

Pro Skills
Pool A
United Sports Training
Pool A
OC Premier
Pool A
SGV 4 Blue
Pool A
SCV Playmakers
Pool A
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
B1
United Sports Training32
SGV 4 Blue35
10:00 AM
A2
SCV Playmakers34
OC Premier14
11:00 AM
C2
SGV 4 Blue25
Pro Skills29
12:00 PM
B1
United Sports Training47
OC Premier36
1:00 PM
B2
Pro Skills34
SCV Playmakers39
10:00 AM
B2
OC Premier23
SGV 4 Blue35
12:00 PM
B2
United Sports Training25
Pro Skills24
12:00 PM
C1
SGV 4 Blue21
SCV Playmakers38
2:00 PM
B1
SCV Playmakers33
United Sports Training37
2:00 PM
B2
Pro Skills40
OC Premier36
4:00 PM
B1
A1 NLBC22
B1 LA Bobcats 53Championship

11U Gold - 5th Grade

Open Gym Black
Pool A
Newport Lightning
Pool A
Rising Stars of America
Pool A
SD Sabers
Pool A
LA Bobcats
Pool B
Slam N Jam
Pool B
ESP Stars
Pool B
RSM Titans
Pool B
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
A2
Rising Stars of America 12
Open Gym Black22
11:00 AM
B2
SD Sabers35
Open Gym Black14
11:00 AM
C1
Rising Stars of America 26
Newport Lightning39
1:00 PM
B1
SD Sabers 28
Newport Lightning30
2:00 PM
B1
RSM Titans28
Slam N Jam35
4:00 PM
A2
LA Bobcats48
Slam N Jam16
4:00 PM
B1
ESP Stars47
RSM Titans19
6:00 PM
A1
LA Bobcats37
ESP Stars26
9:00 AM
B1
SD Sabers40
Rising Stars of America 24
10:00 AM
A2
Open Gym Black15
Newport Lightning29
10:00 AM
B1
RSM Titans17
LA Bobcats35
11:00 AM
B1
ESP Stars36
Slam N Jam25
2:00 PM
C1
A1 Newport Lightning22
B1 LA Bobcats 53Championship

12U Silver - 6th Grade

United Sports Training
Pool A
CV Lakers
Pool A
323 Hoops
Pool A
SGV 5 Blue
Pool B
NLBC
Pool B
Burbank Raptors
Pool B
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
B2
NLBC59
Burbank Raptors40
11:00 AM
D2
Burbank Raptors24
SGV 5 Blue42
1:00 PM
D1
SGV 5 Blue34
NLBC31
1:00 PM
D2
United Sports Training23
323 Hoops44
3:00 PM
B1
CV Lakers43
323 Hoops64
5:00 PM
B1
United Sports Training47
CV Lakers48
9:00 AM
C2
Burbank Raptors32
United Sports Training38
10:00 AM
D1
NLBC38
323 Hoops43
11:00 AM
C1
CV Lakers37
SGV 5 Blue38
1:00 PM
C2
Winner B1/A2 323 Hoops23
Winner A1/B2 SGV 5 Blue29Championship

12U Gold - 6th Grade

P. Miller
Pool A
Tri City
Pool A
San Diego Sabers
Pool A
OC Premier
Pool A
Manhattan Beach Spartans
Pool B
Legends
Pool B
Slam N Jam
Pool B
West Valley Bulls
Pool B
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
11:00 AM
D1
Legends12
West Valley Bulls45
12:00 PM
C1
OC Premier19
San Diego Sabers17
1:00 PM
C1
Legends18
Manhattan Beach Spartans53
1:00 PM
C2
West Valley Bulls41
Slam N Jam30
2:00 PM
C1
Tri City49
OC Premier20
2:00 PM
C2
San Diego Sabers20
P. Miller49
3:00 PM
A2
Manhattan Beach Spartans56
Slam N Jam54
5:00 PM
A2
P. Miller43
Tri City25
10:00 AM
C1
Manhattan Beach Spartans43
West Valley Bulls51
10:00 AM
C2
Legends20
Slam N Jam48
1:00 PM
B2
OC Premier9
P. Miller78
1:00 PM
C1
San Diego Sabers19
Tri City30
3:00 PM
A1
A1 P. Miller 47
B1 West Valley Bulls25Championship

13U Bronze - 7th Grade

Yorba Linda Pumas 7th Grade Silver
Pool A
Encinitas Mavs
Pool A
South Bay Basketball
Pool A
DBC
Pool B Bronze
Open Gym
Pool B Bronze
Burbank Raptors Red
Pool B Bronze
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
10:00 AM
D1
Encinitas Mavs34
Yorba Linda Pumas38
12:00 PM
E1
Yorba Linda Pumas34
South Bay Basketball12
1:00 PM
F1
Socal HPZ/Open Gym42
Encinitas Mavs32
3:00 PM
C2
South Bay Basketball28
Burbank Raptors43
3:00 PM
C2
Open Gym37
DBC17
6:00 PM
C1
DB Celtics B49
Burbank Raptors31
10:00 AM
H1
Encinitas Mavs39
South Bay38
11:00 AM
H1
Open Gym47
Burbank Raptors41
12:00 PM
E1
B3 South Bay Basketball46
A3 Burbank Raptors 43
1:00 PM
D2
B2 DBC
A1 Yorba Linda Pumas
1:00 PM
E1
A2 Encinitas Mavs32
B1 Open Gym 46
3:00 PM
A2
Winner B1/A2 Open Gym36
Winner A1/B2 Yorba Linda Pumas25Championship

13U Silver - 7th Grade

DB Celtics
Pool A Silver
OC Blazers
Pool A
United Sports Training
Pool A
Jr. Hoops Silver
Pool A
OC Premier Red
Pool A
Kings Basketball Academy
Pool B
Team Dojo
Pool B
Show Time Basketball
Pool B
Pro Skills
Pool B
OC Premier White
Pool B
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
C2
Team Dojo58
Kings Basketball Academy25
9:00 AM
D1
Pro Skills27
Show Time Basketball48
11:00 AM
E1
OC Premier White43
Kings Basketball Academy41
11:00 AM
F1
Show Time Basketball47
Team Dojo51
12:00 PM
D2
OC Premier White41
Pro Skills45
3:00 PM
C1
United Sports Training46
DB Celtics A26
4:00 PM
D1
OC Premier Red32
Jr. Hoops41
5:00 PM
C2
OC Blazers14
DB Celtics A63
6:00 PM
B1
United Sports Training44
Jr. Hoops29
6:00 PM
B2
OC Blazers20
OC Premier Red52
9:00 AM
D2
OC Blazers21
Jr. Hoops39
9:00 AM
E1
Pro Skills25
Team Dojo42
10:00 AM
F1
Show Time Basketball28
Kings Basketball Academy40
11:00 AM
F1
DB Celtics A40
OC Premier Red39
12:00 PM
D1
OC Premier White23
Team Dojo52
12:00 PM
D2
OC Premier Red30
United Sports Training46
1:00 PM
D1
Pro Skills36
Kings Basketball Academy55
2:00 PM
D2
OC Premier White
Show Time Basketball
2:00 PM
E1
Jr. Hoops41
DB Celtics A39
2:00 PM
F1
United Sports Training51
OC Blazers17
4:00 PM
C1
A1 United Sports Training58
B1 Team Dojo48Championship

13U Gold - 7th Grade

Beast Up
Pool A
West Coast Thunder
Pool A
SD Next Generation
Pool A
Invitation Only
Pool A
Kings Basketball Academy
Pool B
Jr. Hoops Gold
Pool B
CV Lakers
Pool B
OC Premier YL
Pool B
Bakersfield Elite
Pool C
Eastvale Warriors
Pool C
So Cal Wolverines
Pool C
Team Showup
Pool C
Tri City
Pool D
NLBC
Pool D
OC Premier Black
Pool D
City Stars
Pool D
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
C1
SD Next Generation42
Invitation Only74
10:00 AM
B2
NLBC27
Tri City41
10:00 AM
C1
City Stars83
OC Premier Black27
10:00 AM
C2
West Coast Thunder31
Invitation Only50
12:00 PM
C2
City Stars48
Tri City28
12:00 PM
D1
Beast Up48
SD Next Generation44
1:00 PM
E1
NLBC51
OC Premier Black29
2:00 PM
D1
So Cal Wolverines37
Bakersfield Elite31
2:00 PM
D2
Beast Up42
West Coast Thunder33
2:00 PM
E1
Kings Basketball Academy28
Jr. Hoops34
2:00 PM
F1
Team Show Up57
Eastvale Warriors29
3:00 PM
B2
Jr. Hoops46
OC Premier YL19
4:00 PM
C1
CV Lakers28
Kings Basketball Academy59
5:00 PM
B2
Team Showup41
Bakersfield Elite27
5:00 PM
C1
So Cal Wolverines35
Eastvale Warriors47
6:00 PM
A2
OC Premier YL45
CV Lakers50
9:00 AM
D1
Tri City49
OC Premier Black19
10:00 AM
D2
NLBC23
City Stars37
10:00 AM
E1
OC Premier YL 54
Kings Basketball Academy32
11:00 AM
C2
Eastvale Warriors33
Bakersfield Elite34
11:00 AM
D1
Team Showup43
So Cal Wolverines39
11:00 AM
D2
CV Lakers29
Jr. Hoops39
11:00 AM
E1
Invitation Only59
Beast Up53
12:00 PM
C2
SD Next Generation30
West Coast Thunder52
2:00 PM
C2
B1 Jr. Hoops Gold2
A1 Invitation Only0Semifinals
2:00 PM
D1
D1 City Stars56
C1 Team Showup57Semifinals
4:00 PM
B2
Winner C1/D1 Jr. Hoops57
Winner A1/B1 Team Showup51Championship

14U Silver - 8th Grade

United Sports Training
Pool A
OC Premier Red
Pool A
Open Gym
Pool A Silver
Whitfield Ballers
Pool A
SB Hoops
Pool B
OC Premier White
Pool B
Southbay Silver
Pool B
Show Time Basketball
Pool B
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
F1
OC Premier Red20
Whitfield Ballers24
10:00 AM
E1
OC Premier White21
Show Time Basketball34
1:00 PM
G1
Whitfield Ballers36
United Sports Training31
3:00 PM
D2
Open Gym/So Cal HPZ14
OC Premier Red34
3:00 PM
E1
OC Premier White21
SB Hoops42
4:00 PM
E1
SB Hoops2
Southbay0
5:00 PM
D1
United Sports Training40
Open Gym/So Cal HPZ16
6:00 PM
D1
Southbay24
Show Time Basketball46
9:00 AM
F1
OC Premier White57
Southbay25
9:00 AM
F2
Open Gym/ So Cal HPZ20
Whitfield Ballers30
10:00 AM
F2
OC Premier Red17
United Sports Training48
11:00 AM
F2
Show Time Basketball33
SB Hoops31
1:00 PM
G1
B1 Show Time Basketball41
A1 Whitfield Ballers30Championship

14U Gold - 8th Grade

Surf City
Pool A
Invitation Only
Pool A
Heights Hornets
Pool A
SGV 8 Blue
Pool B
Yorba Linda Pumas
Pool B
Future Ballers
Pool B
Tri City
Pool C
Eastvale Warriors
Pool C
SD All Stars
Pool C
OC Premier Black
Pool D
City Stars
Pool D
AASB
Pool D
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
9:00 AM
D2
OC Premier Black32
AASB29
9:00 AM
E1
Heights Hornets35
Surf City43
10:00 AM
D2
SGV 8 Blue46
Future Ballers52
11:00 AM
F2
Invitation Only43
Heights Hornets65
12:00 PM
F1
SGV 8 Blue26
Yorba Linda Pumas42
12:00 PM
F2
Invitation Only49
Surf City59
1:00 PM
F2
AASB45
City Stars55
2:00 PM
F2
Future Ballers48
Yorba Linda Pumas50
2:00 PM
G1
Tri City45
SD All Stars43
3:00 PM
D1
City Stars47
OC Premier Black30
4:00 PM
D2
Eastvale Warriors21
SD All Stars42
6:00 PM
C2
Eastvale Warriors26
Tri City46
1:00 PM
F1
Yorba Linda Pumas42
Surf City52Semifinals
1:00 PM
F2
City Stars 39
Tri City 36Semifinals
2:00 PM
F2
Future Ballers41
Heights Hornets50
2:00 PM
G1
OC Premier Black23
SD All Stars37
3:00 PM
B1
SGV 8 Blue51
Invitation Only36
3:00 PM
B2
AASB37
Eastvale Warriors24
3:00 PM
C1
Winner C1/D1 City Stars32
Winner A1/B1 Surf City65Championship

15U

Beast Up
Pool A
Chino Valley Huskies
Pool A
Baseline to Baseline
Pool A
Open Gym
Pool A
I-10 Celtics
Pool B
South Bay Aces
Pool B
Havoc
Pool B
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
1:00 PM
G2
Chino Valley Huskies47
Open Gym33
3:00 PM
F1
Havoc6
I-10 Celtics61
3:00 PM
F2
Beast Up52
Open Gym 49
4:00 PM
F1
Baseline to Baseline45
Chino Valley Huskies40
4:00 PM
F2
South Bay Aces18
I-10 Celtics58
5:00 PM
D2
Beast Up34
Baseline to Baseline63
6:00 PM
D2
South Bay Aces62
Havoc32
9:00 AM
G1
Baseline to Baseline53
Open Gym41
10:00 AM
G1
Beast Up29
Chino Valley Huskies37
11:00 AM
G1
South Bay Aces34
Baseline to Baseline67Semifinals
12:00 PM
F1
Chino Valley Huskies28
I-10 Celtics52
2:00 PM
G2
Havoc2
Beast Up0
3:00 PM
C2
Winner B1/A2 I-10 Celtics48
Winner A1/B2 Baseline to Baseline 37Championship

16U

SB Hoops
Pool A
Baseline to Baseline
Pool A
323 Hoops
Pool A
Yorba Linda Pumas
Pool B
South Bay Aces
Pool B
Show Time Basketball
Pool B
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
3:00 PM
G1
Yorba Linda Pumas54
South Bay Aces 19
3:00 PM
G2
323 Hoops32
Baseline to Baseline45
5:00 PM
E1
Show Time Basketball42
South Bay Aces39
5:00 PM
F1
323 Hoops51
SB Hoops52
6:00 PM
E1
SB Hoops50
Baseline to Baseline63
6:00 PM
F1
Yorba Linda Pumas43
Show Time Basketball50
12:00 PM
F2
B3 South Bay Aces50
A3 323 Hoops38
3:00 PM
D1
B2 Yorba Linda Pumas36
A2 SB Hoops49
4:00 PM
D2
B1 Show Time Basketball54
A1 Baseline to Baseline53Championship

17U

SD Next Generation
Pool A
South Bay Aces
Pool A
Whitfield Ballers
Pool A
Yorba Linda Pumas
Pool B
NLBC White
Pool B
Beast Up
Pool B
Date
Time
Court
HomeScore
VisitorScore
10:00 AM
F1
Yorba Linda Pumas53
NLBC White45
12:00 PM
G1
Beast Up38
NLBC White52
1:00 PM
H1
Yorba Linda Pumas80
Beast Up46
2:00 PM
G2
Whitfield Ballers53
SD Next Generation68
4:00 PM
G1
South Bay Aces58
Whitfield Ballers52
5:00 PM
F2
South Bay Aces34
SD Next Generation50
9:00 AM
G2
A2 South Bay Aces56
B1 Yorba Linda Pumas64Semifinals
10:00 AM
G2
B2 NLBC White 38
A1 SD Next Generation 51
11:00 AM
G2
B3 Beast Up0
A3 Whitfield Ballers2
12:00 PM
G1
Winner B1/A2 Yorba Linda Pumas36
Winner A1/B2 SD Next Generation 39Championship

TOP