OGP Anaheim Youth Club Team

$240 / month
details

Qty:

Category:

Details

Summer Tryout 2021

RSVP for upcoming tryouts by clicking RSVP button below

RSVP

Dates
  • Tuesday, May 18th
    • 8U / 2nd – 9U / 3rd from 6:00pm-7:00pm
    • 11U & 13U from 7:00pm-8:00pm
  • Thursday, May 20th
    • 10U / 4th from 6:00pm-7:00pm
    • 12U / 6th from 7:00pm-8:00pm
    • 14U / 8th from 8:00pm-9:00pm

Seasons

Winter Season ’21:
February – May 2021

Summer Season ’21
May – August 2021
* Must commit for full 4-month season

Location

Open Gym Premier, Anaheim

1500 S Anaheim Blvd
Anaheim, CA 92805

Teams

Boys 2nd – 8th Grade (8U – 14U)

Practice

*See Rosters below for times

Tournaments

Two competitive tournaments per month

Features

  • Professional coaching
  • Player development report cards
  • Specific teams will travel for elite tournaments

Documents

COVID-19 Protocol

Coaches

Testimonials

Open Gym Premier offers a positive, supportive environment for youth to engage the game of basketball, peers, and coaches in a meaningful way. What I value about the OGP program is the emphasis on player development. Players are taught to be attentive to spacing, screening, position, pace, and other subtle details that add up to make a big difference. The OGP Coaching Core do an excellent job at teaching skill, but more importantly, building the confidence of players.

Keith H., Parent

Rosters

8U / 2nd Grade

Orange County Youth Basketball Team 8U/2nd Grade

Coach James Perkins
Practice Mon / Wed 6:00-7:30 PM

Rosters
Ethan Meza
Shyne Smith
Silas O’Neal
Arjun Patel
Aarav Patel
Amaar Qureshi
Ameer Qureshi
Micah Muhammad
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier
May 15-16May Match-UpOpen Gym Premier


9U / 3rd Grade

Orange County Youth Basketball Team 9U/3rd Grade

Coach Devonn Chowdhury
Practice Mon / Wed 6:00-7:30 PM

Rosters
Isiah Anderson
Satya Patel
Donovan McAdams
Zai Robinson
Elijah Muhammad Jr
Baron Song
Krish Bhakta
Kenneth Woods
Christian Surh
CJ Robinson
Drew Evans
Alexander Dinh
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier
May 15-16May Match-UpOpen Gym Premier


10U / 4th Grade

Orange County Youth Basketball Team 10U/4th Grade

Coach Gabriel Chambers
Practice Tue / Thur 6:00-7:30 PM

Rosters
Imran Shilleh
Andrew Wise
Arkin Marcial
Christian Bennett
Dhyaanam Thakker
Rocky Ramirez
Cameron Powell
Mark Flores
Hussam Patel
Tyler Gomez
Preston Teng
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
April 17-18Dtermined Spring ClassicGet it Done Sports Arena
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier
May 15-16May Match-UpOpen Gym Premier


11U / 5th Grade Black

Orange County Youth Basketball Team 11U/5th Grade Black

Coach Rufus Jemison
Practice Tue / Thur 6:00-7:30 PM

Rosters
Kellen Lute
Marcus Sandel
AJ Walker
Mason Smith
Cesar Esparza
Zack Wright
Christian Meza
Marcus Sanchez
Keano Avina
Maison Villar
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier


11U / 5th Grade Blue

Orange County Youth Basketball Team 11U/5th Grade Blue

Coach Antione Smith
Practice Mon / Wed 6:00-7:30 PM

Rosters
Marcus Washington
Henry Tomlin
Troy Moreno
Dylan Smaltz
Brady Bullock
Major Smith
Riley Hughes
Mikey Timanus
Xavier Timanus
Cooper Qsar
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier


12U / 6th Grade Black

Orange County Youth Basketball Team 12U/6th Grade Black

Coach Cedric Lusk
Practice Tue / Thu 6:00-7:30 PM

Rosters
Jonah Kim
Christian Lusk
Jaythan Pinckney
Chris Flores
KO Harris
Jacob Lopez
Luke Gazzaniga
Owen Eteuati
Trey Cradle
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier


12U / 6th Grade Blue

Orange County Youth Basketball Team 12U/6th Grade Blue

Coach Miguel Bennett / Cedric Lusk
Practice Tue / Thu 6:00-7:30 PM

Rosters
Aaron Horng
Landon Walker
Jacob Aldridge
Dylan Flores
Ace Leutele
Damian White
Shawn Bernard
Vincent Nolan
Jordan Bonilla
Jonathan Mathew
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier
May 15-16May Match-UpOpen Gym Premier


13U / 7th Grade Black

Orange County Youth Basketball Team 13U/7th Grade Black

Coach Marc Carrido / Bill Maurer
Practice Tue / Thu 7:30 – 9:00 PM

Rosters
Leland Carrido
Nathan Maurer
Mekhi Belote
Carter Smith
Ryan Lathiya
Chaz Gilbreath
Vincent Garza
Tyson Powell
Brandon Kim
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier


13U / 7th Grade Blue

Orange County Youth Basketball Team 13U/7th Grade Blue

Coach Gabriel Chambers
Practice Tue / Thu 7:30 – 9:00 PM

Rosters
Bentley Nguyen
Eli Landazabal
Luke McFarland
Luca Pirona
Diego Garcia
Conor McCarthy
Jaden Shim
Kamron Tonga
Zen Bhayani
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
April 17-18Dtermined Spring ClassicGet it Done Sports Arena
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier
May 15-16May Match-UpOpen Gym Premier


13U / 7th Grade Orange

Orange County Youth Basketball Team 13U / 7th Grade Orange

Coach Cedric Lusk
Practice Tue / Thu 7:30 – 9:00 PM

Rosters
Brandon Ram
Aryan Patel
Aayush Patel
Noah Barry
Andrew Penning
Phillip Jay Steinert
Patrick Hall
Marcus Parra-Reyes
Ronnie Correa
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier


13U / 7th Grade White

Orange County Youth Basketball Team 13U / 7th Grade White

Coach Marc Carrido / Bill Maurer
Practice Tue / Thu 7:30 – 9:00 PM

Rosters
Ethan Avina
Tyler Nong
Sahil Deshmukh
Gautham Venguswamy
James Muller
Noah Gomez
Avi Kewalramani
Aiden Guan
Nathaniel Dinh
Logan Kim
Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier

14U / 8th Grade Black

Orange County Youth Basketball Team 14U / 8th Grade Black

Coach Rufus Jemison
Practice Tue / Thu 7:30 – 9:00 PM

Rosters
Ayden Tafoya
Hayden Hakala
Jake Solancho
Stephen Ram
Jayden Bai
Madden Williams
Noah Eteuati-Edwards
Eric Osorio
Ulavai Fetuli

Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
April 17-18The ChampionshipOpen Gym Premier
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier
May 15-16May Match-UpOpen Gym Premier

14U / 8th Grade Elite

Orange County Youth Basketball Team 14U / 8th Grade Elite

Coach Miguel Bennett & Jamie Stopnitzky
Practice Mon 6:00 – 7:30 PM / Thur 7:30 – 9:00 PM

Rosters
John Gazzaniga
Linel Bobadilla
Noah Kim
Andre Taberna
Andre Welch
Dakari Harris
Louis Bond
Jonah Smith
Malakhi Johnson
Josiah Yang

Schedule
DATETOURNAMENTLOCATION
April 17-18The ChampionshipOpen Gym Premier
May 1-2Spring HoopfestOpen Gym Premier
May 15-16May Match-UpOpen Gym Premier